Elektriksel Teknik Ölcümler

YALITIM DİRENCİ TESTİ

Kullandığımız elektrikli araçlar çoğunlukla 220 V ile çalışır. Günlük yaşantımızda bu araçlarla sürekli temas halinde bulunuruz. İnsan vücudu için 50 V’tan yüksek gerilimler tehlike arz ettiğine göre bu araçları kullanan insanları korumak için bir takım önlemlerin alınması gerekir. Yalıtımın sağlanmadığı durumlarda, elektrik enerjisinin bulunmaması gereken birçok noktada elektrik enerjisi bulunacağı için can güvenliği bakımından bu durum büyük bir tehlike oluşturmaktadır. Bunun için elektrikle çalışan araçların elle tutulan kısımları cam, tahta, kauçuk, plastik, porselen, bakalit vb. yalıtkan maddelerle kaplanmıştır. Ayrıca devrelerde kullanılan kabloların dış kısımları da yalıtkanlarla kaplanmıştır. Her iletkenin bir yalıtkanlık sınırı vardır. Bu sınır aşıldığında o iletkenin yalıtkanlık özelliği kaybolur. Maddelerin yalıtkanlık sınırı öz dirençleri ile belirlenir.

Yalıtım direnci testi(izolasyon direnci testi) iletken yalıtımının ve elektrikli cihazın farklı parçalarının iç yalıtımlarının durumu hakkında niteliksel değerler ortaya koyar

Yalıtım Direnci(İzolasyon Direnci) hesaplanırken, ölçülecek sisteme sabit bir gerilim uygulanarak sitemdeki akım değeri ölçülür. Yalıtım Direnci Testinde (İzolasyon Direnci Testi) nominal gerilimin 2 katında izolasyon testi yapmak, yaygın olarak kullanılan bir test yöntemidir.  Burada ölçülen gerilim ve akım değerlerinin oranı bizlere “İzolasyon Direncini” verir. Yapılan yalıtım direnci testi(izolasyon direnci testi) ve ölçümleri sonucu yalıtım direnci(izolasyon direnci) standartların altında olan bir sisteme kesinlikle elektrik verilmemelidir. Çalışanları tehlikeye atacağından, gerekli arıza çalışmaları yapılmadan sisteme asla enerji verilmemesi gerekir.

 

 

Yalıtım Test Metodları

a) Dielektrik İzolasyon Güç Testi (Breakdown)

Bu test ”Dayanıklılık” testidir. Kullanma voltajının üstünde bir gerilim belli bir süre boyunca uygulanır. Test edilen nesnenin dayanması gerekir. Bu yöntemle direnç değeri (Ω) ölçülmez.

b) Yüksek Gerilim İzolasyon Testi

Kabloya zarar vermeyecek bir gerilim seçilir. İzolasyon Direncini öğrenmek için yapılır. Gelişmiş cihazlarda farklı analiz araçları vardır.

Artıbel, elektriksel güvenlik testleri yönünden bu kapsamında bulunan ürünler için Topraklama Testi, Toprak Sürekliliği Testi, Kaçak Akım Testi, İzolasyon Direnci Testi, Yalıtım Direnci Testi, Süreklilik Testi, Fonksiyonel Test işlemleri için profesyonel hizmetler sunmaktadır.