2006/42/AT MAKİNA EMNİYET YÖNETMELİĞİ/CE İŞARETİ

CE İşareti malların serbest dolaşımını sağlayabilmek amacıyla Avrupa Birliği'nin, 1985 yılında oluşturduğu "Yeni Yaklaşım" çerçevesinde uygulanan bir sağlık ve güvenlik işaretidir.

Bu Yönetmelik; makinaları, değiştirilebilir teçhizatı, emniyet aksamlarını, kaldırma aksesuarlarını, zincir, halat ve kayışları, sökülebilir mekanik aktarma tertibatlarını, kısmen tamamlanmış makinaları kapsar.

Bu Yönetmeliğin amacı; makinelerin, insan sağlığına ve güvenliğine ve durumuna göre evcil hayvanlara ve mallara zarar vermiyorsa piyasaya arz edilmelerinden önce izlenmesi gerekilen yöntemleri açıklar. Üretici veya yetkili temsilcisi ürünün piyasaya arz etmeden önce;

a) Temel sağlık ve güvenlik kurallarını sağlamak,

b) Teknik dosyayı temin etmek,

c) Özellikle talimatlar gibi gerekli bilgileri temin etmek,

ç) Ürününü test ve muayene işlemlerini ilgili standartlara göre yapmak veya yaptırmak

d) AT Uygunluk Beyanını makinaya uygun olarak hazırlamak,

e) Hükümlerine uygun olarak “CE” uygunluk işaretini iliştirmek zorundadır.

Üretici makine emniyet yönetmeliğine göre belirtilen şartları sağladıktan sonra, onaylanmış kuruluş tarafından CE belgesi almaya hak kazanır. Makine CE belgesi ürünün Avrupa pazarında serbest dolaşımının sağlanmasında üreticilere büyük kolaylık sağlamaktadır.

ARTIBEL, uzman kadrosuyla üretmiş olduğunuz Makinelerinize Makine Emniyet Yönetmeliği kapsamında CE Uygunluk Değerlendirme Hizmeti içerisinde muayenelerini ve LVD test hizmetlerini sizleri geleceğe taşıyarak gerçekleştirmek amacıyla faaliyetlerini sürdüren TÜRKAK’tan akredite 2742 NB numaralı %100 Yerli Onaylanmış bir kuruluştur.

 

2006/42/AT MAKİNE EMNİYET YÖNETMELİĞİ İÇİN TIKLAYIN